Петият вкус – “УМАМИ”
Сладко, солено, кисело, горчиво – това са основните вкусове, които усещат нашите рецептори. Но вече се знае, че имаме рецептори за още един вкус – Умами. Така го нарекъл откривателят му, професорът Кикунае Икеда, в началото на двадесети век в Япония. В Европа се превежда като „приятен“.
Името му може да е японско, но храните, които са умами, се откриват навсякъде. У нас най-типичните са месото и месните бульони, кисело зеле, зрели домати, гъби, риба, сирена, сушени и ферментирали меса и зеленчуци. Майчината кърма също е умами.
Умами олицетворява нежния и приятен послевкус. Той предизвиква отделяне на слюнка, стимулира езика, небцето, задните части на устната кухина и гърлото. Усилва вкусовите ви усещания, особено ако са подкрепени със специфичен аромат. Прави храната по-вкусна и по-желана.
Умами и Матча
Двадесетина дни преди брането на най-свежите листенца за качествените зелени чайове стопаните засенчват храстите. Това се прави, за да се увеличи съдържанието на аминокиселините (L-theanine) за сметка на катехините. Така се осигурява характерният, мек Умами вкус на зеления чай от най-висока класа – МАТЧА.
Познавачите разпознават четири съставки във вкуса на чая:
- Умами – наситеност – идва от L-theanine (на него се падат половината от всички аминокиселини в чая);
- Амами – сладост – придават го аминокиселините;
- Шибуми – тръпчивост – дължи се на катехините (танин);
- Нигами – горчивина – осигурява я кофеинът.
Хубавият зелен чай е приятен на вкус, има свеж аромат, осигурява отмора и релаксация, отпуска ви и сваля напрежението. В същото време умът се избистря, става бърз и остър.
Когато говорим за умами вкус и чай, говорим за L-theanine. А той е най-много във финия изумрудено зелен прах на чая Матча.
Веществото, което го предизвиква
Соленото се предизвиква от солта. Сладкото – от захарта. Умами – от мононатриевия глутамат. Става дума за сол на глутаминовата киселина, която пък е една от аминокиселините, изграждащи човешките белтъци.
Скоро след откриването му, мононатриевият глутамат се превръща в третата най-използвана подправка от хранителната промишленост след солта и захарта. Тя се влага както в месните произведения, сосовете и супите, така и в сладкарските изделия – на практика в почти всички преработени храни и хранителни продукти. Използва се и в заведенията за бързо хранене.
Както са вредни прекалените количества рафинирани захар и сол, така при предозиране може да е вреден и промишлено произведеният глутамат. Некоректно спрямо потребителите е това, че той маскира откровено нискокачествени продукти и им придава вкус, подтикващ към прекомерна консумация. А намиращият се в Матча мононатриев глутамат е естествен и природен и не само не вреди, но и допринася за въздействието на Умами, и повишава насладата от консумацията на суперхраната Матча.
Живейте здравословно с МАТЧА!
Добави коментар